c# – Ahmet Cansever
Pazartesi , 20 Kasım 2017
Anasayfa » Tag Arşivleri: c#

Tag Arşivleri: c#

C# SQL Server Veritabanı Bağlantısı (Select-İnsert-Update-Delete)

Bu yazımızda C# SQL Server veritabanı bağlantısı için 2 örnek gerçekleştireceğiz. İlk örneğimiz için SQL Server da “okul” veritabanındaki “ogrenci” “tablosunu kullanacağız. Tablomuzu yukarıdaki şekilde oluşturduktan sonra formumuzu da aşağıdaki şekilde oluşturalım.   Kodlarımızı inceleyelim. Sql server bağlantısı için; [crayon-5a12c1d6dd7fb143279624/] eklememiz gerekiyor. Öncelikle SqlConnection, SqlDataAdapter,SqlCommand ve Dataset nesnemizi tekrar tekrar tanımlamamak için Public olarak tanımlıyoruz. Verilerimizi çekme işlemini de bir …

Devamını oku »

C# ÜS ALMA FONKSİYONU

Bu yazımızda C# ile Math.Pow metodu ile ve Math.Pow metodu kullanmadan üs alma işlemlerini gerçekleştiren örnekler oluşturacağız. Pow( ) Parametre olarak verilen ilk sayının, yine parametre olarak verilen ikinci sayı kadar üssünü hesaplayan metottur. Kullanımı:

Devamını oku »

DataGridView Kontrolü Genel Özellikleri

DataGridView kontrolü hücrelerden ve satırlardan oluşan tablo gösterimini sağlayan gelişmiş bir kontroldür. Veri tabanıyla bağlantı yapılarak tabloların gösterimi sağlanabilir veya program içerisinden statik veri girişi ile veri gösterimi sağlanabilir.  

Devamını oku »

C# Yazılı Ortalaması Hesaplama Örneği

Öğrenciler ait 3 yazılı notunun ortalamasını veren C# Console uygulamasına ait kodlar; Kullanıcıdan Ad, Soyad bilgisini ve 1.yazılı, 2. Yazılı ve 3. Yazılı notunu girmesi istenecek. Daha sonra bu yazılıların ortalaması hesaplanarak ekranda görüntülenecektir.

Devamını oku »

C# Sınıflar Kalıtım

Bir sınıftan yeni bir sınıf oluşturma işlemine kalıtım denir. Kalıtım kullanımında hangi sınıftan kalıtım alınıyorsa o sınıfa ait metotlar ve özellikler yeni sınıfta da olur. İstenirse yeni sınıfa farklı özellik ve metotlar eklenebilir. Bir sınıf sadece bir sınıftan türetilebilir. Kalıtım Kullanım Örneği:

Devamını oku »

C# Faktoriyel Hesaplama Örneği

Kullanıcının girmiş olduğu sayının faktöriyelini hesaplayan C# Console uygulaması; sayi ve sonuc isimli iki değişen oluşturuyoruz. sonuc değişkeninin ilk andaki değeri bizim için önemli. Çarpma işlemlerinin sonucu burada tutulacağı için ilk andaki değeri “0” olmamasına dikkat ediyoruz. Kodları aşağıdaki şekilde oluşturuyoruz.

Devamını oku »

ProgressBar Kullanımı Örnek Uygulama

ProgressBar bir işlem sırasında işlemin ilerleme durumunu göstermek amacıyla kullanılır. ProgressBar Kontrolünün özellikleri: Maximum: ProgressBar nesnesinin alabileceği en fazla değeri belirtir. Minimum: ProgressBar nesnesinin alabileceği en fazla değeri belirtir. Step: ProgressBar’ ın artış miktarını verir. Örnek Uygulama: Uygulamamızın amacı textbox’ a girmiş olduğumuz karakter sayısına göre ProgressBar değerini değiştireceğiz. TextBox’a maksimum 50 karakter giriş yapılabilecek.

Devamını oku »

ArrayList Kullanımı Örnek Uygulama

ArrayList, klasik dizilerle çalışırken karşılaştığımız bir çok sorunu ortadan kaldıran yeni bir koleksşyon sınıfıdır. Klasik dizilerde çalışırken dizinin boyutunun derleme aşamasında bilinme zorunluluğu vardır. Fakat ArrayList kullanıldığında bu kısıtlama ortadan kalkar. Çalışma zamanında koleksiyona istediğimiz gibi yeni nesneler ekleyebiliriz yada çıkarabiliriz. Bunun haricinde klasik diziler aynı tür elemanları içeren koleksiyonlardır. ArrayList ile farklı türden nesneleri aynı koleksiyonda saklayabiliriz.

Devamını oku »

C# if – else (Eğer) Kullanımı

If (Eğer) Kosul İfade Yapısı Sorgulama yapısı, mantıksal olarak; –Esit mi? Esit değil mi? -Büyük mü? Büyük Esit mi? -Küçük mü? Küçük Esit mi? Sorgulamalarının sonucuna göre islem yapılır. Sonuç olarak iki değer ortaya çıkar bu sonuç ya doğrudur olur yada yanlıstır.

Devamını oku »

C# Sınıflar Kurucu Metot (Constructor) Kullanımı

Bir sınıftan new anahtar sözcüğüyle yeni bir nesne oluşturulduğu anda çalışan metottur.  Yapıcı metotların diğer metotlardan farkları vardır. Yapıcı metot sınıf ismiyle aynı olmak zorundadır. Geriye değer döndürmez. Fakat değer döndürmeyen metotlarda kullanılan void  yapıcı metotlarda kullanılmaz. Yapıcı metotlar parametre alabilirler, aşırı yüklü olabilirler. Yapıcı metotlar sınıflardaki özelliklere ilk değerlerinin verilmesi gerektiğinde yada sınıftan bir nesne oluşturulduğu anda çalıştırılması istenen …

Devamını oku »
Wordpress Tema indir