nasıl – Ahmet Cansever
Pazartesi , 20 Kasım 2017
Anasayfa » Tag Arşivleri: nasıl

Tag Arşivleri: nasıl

C# SQL Server Veritabanı Bağlantısı (Select-İnsert-Update-Delete)

Bu yazımızda C# SQL Server veritabanı bağlantısı için 2 örnek gerçekleştireceğiz. İlk örneğimiz için SQL Server da “okul” veritabanındaki “ogrenci” “tablosunu kullanacağız. Tablomuzu yukarıdaki şekilde oluşturduktan sonra formumuzu da aşağıdaki şekilde oluşturalım.   Kodlarımızı inceleyelim. Sql server bağlantısı için; [crayon-5a12c3b207763090424944/] eklememiz gerekiyor. Öncelikle SqlConnection, SqlDataAdapter,SqlCommand ve Dataset nesnemizi tekrar tekrar tanımlamamak için Public olarak tanımlıyoruz. Verilerimizi çekme işlemini de bir …

Devamını oku »

DataGridView Kontrolü Genel Özellikleri

DataGridView kontrolü hücrelerden ve satırlardan oluşan tablo gösterimini sağlayan gelişmiş bir kontroldür. Veri tabanıyla bağlantı yapılarak tabloların gösterimi sağlanabilir veya program içerisinden statik veri girişi ile veri gösterimi sağlanabilir.  

Devamını oku »

WordPress Spam Yorumlar Nasıl Engellenir

Eğer website veya blog’unuzda WordPress kullanıyorsanız, eminim spam yorumlarla çok fazla karşılaşıyorsunuzdur. Spam yorumların siteniz üzerinde çok zararı var. Aynı zamanda site üzerinde negatif bir etki bırakabilir. Şimdi bu istenmeyen mesajların üstesinden nasıl geleceğimizi araştıralım. Spam yorumları neden kötüdür?

Devamını oku »

Windows 8 Güvenli Mod Başlatma Nasıl Yapılır

1-) Windows tuşuna bastıktan sonra ‘Gelişmiş’ yazıyoruz. Ardından ‘Ayarlar’ kategorisini seçerek, ‘Gelişmiş başlangıç seçenekleri‘ni seçiyoruz. 2-) Açılan sayfada yer alan ‘Gelişmiş başlangıç’ın altındaki ‘Şimdi yeniden başlat’a tıklayın.

Devamını oku »

String Sınıfı Copy Metodu

Bir String’in içeriğini başka bir String’e kopyalamak için kullanılır. [crayon-5a12c3b21cda7242099488/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

String Sınıfı Empty Metodu

Bir String’in içeriğini boşaltmak için kullanılır. Kullanımı şu şekildedir: [crayon-5a12c3b21d225141358073/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

C# TC Kimlik No Doğrulama (Kontrol) Program Kodları

TC Kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. İlk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basamağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.* 11 hanelidir.* Her hanesi rakamsal değer içerir.* İlk hane 0 olamaz.* 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10’a …

Devamını oku »

Diziler Join Metodu Kullanımı

Dizi içerisindeki değerlerin hepsini bir string değişkene aktaran metot’tur. Kullanımıyla ilgili aşağıdaki örneği inceleyelim. [crayon-5a12c3b21e17c890507117/] Program çıktısı şu şekilde oluşacaktır.

Devamını oku »

C# Enum Kullanımı

Program içerisinde kullanılan sabitlerin anlamlandırılması amacıyla bu sabitlere isimler vererek bir grup altında toplayabiliriz. Bu şekilde oluşturulan gruplara enum (enumeration) adı verilir. Kullanımı şu şekildedir. [crayon-5a12c3b21e564383946858/] Yukarıda gunler adında bir enum tanımlamış olduk. Not:Enum içerisindeki elemanlar 0 numarasından başlar. Enum içindeki elemanlara erişim için aşağıdaki örneği inceleyiniz.

Devamını oku »

C# AcceptButton – CancelButton

C# Windows Form uygulamalarında oluşturmuş olduğumuz butona fareyle basmak yerine “Enter” tuşuna basıldığında kodların çalışmasını sağlayabiliriz. Yine aynı şekilde klavyede bulunan “Esc” tuşuna da bu böyle bir görev verebiliriz.

Devamını oku »

C# Renklere Göre Direnç Değeri Bulma Örnek Uygulama

C# programında direnç renk kodlarına göre direnç değerini bulmak için öncelikle aşağıdaki resmi inceleyim. Formumuzu aşağıdaki şekilde oluşturalım. Burada renkleri seçebilmek için  Combobox’ları kullanacağız. Label1‘ de direç değerimiz, Label6‘ da ise tolerans değeri sonuç olarak gösterilecek. Öncelikle Combobox1-2 ve 3‘e aşağıdaki gibi  direnç renklerini giriyoruz.

Devamını oku »
Wordpress Tema indir