uygulama – Ahmet Cansever
Çarşamba , 22 Kasım 2017
Anasayfa » Tag Arşivleri: uygulama

Tag Arşivleri: uygulama

JQuery UI Dialog Kullanımı

Bu örneğimizde JQuery’nin UI eklentisini kullanarak butona basıldığında açılan dialog kutusu yapacağız. İlk olarak JQuery’nin sitesinden JQuery dosyasını ve UI eklentisini indiriyoruz ve index sayfamıza bağlıyoruz. Head etiketlerinin arasına ui.css ve theme.css dosyalarını ekliyoruz. Body etiketlerinin arasına da ilk olarak JQuery dosyasını daha sonra JQuery-ui dosyasının yolunu yazarak çalışma dosyamıza ekliyoruz. Varsa kendi JavaScript dosyamızı en sona ekliyoruz [crayon-5a152154ad8cf723566273/] [crayon-5a152154ad8db233180823/] …

Devamını oku »

JavaScript .oninput Olay Örneği

  Bu örneğimizde “.oninput” olayını kullanarak basit bir hesaplama örneği yapacağız. “.oninput” nesneye değer girildiğinde veya nesnenin içerisindeki değer değiştirildiğinde butona gerek duymaksızın, belirlenen yere sonucu yazdırır.     [crayon-5a152154ae72a694319000/] Html: Sayıları kullanıcıdan almak için text nesnesi oluşturuyoruz. Hangi işlemin yapılacağını ayrı bir text oluşturduk ve sonucu ekrana yazdırmak için bir div oluşturduk. İşlem ilk başta varsayılan olarak toplama işlemini …

Devamını oku »

C# SQL Server Veritabanı Bağlantısı (Select-İnsert-Update-Delete)

Bu yazımızda C# SQL Server veritabanı bağlantısı için 2 örnek gerçekleştireceğiz. İlk örneğimiz için SQL Server da “okul” veritabanındaki “ogrenci” “tablosunu kullanacağız. Tablomuzu yukarıdaki şekilde oluşturduktan sonra formumuzu da aşağıdaki şekilde oluşturalım.   Kodlarımızı inceleyelim. Sql server bağlantısı için; [crayon-5a152154af339664934733/] eklememiz gerekiyor. Öncelikle SqlConnection, SqlDataAdapter,SqlCommand ve Dataset nesnemizi tekrar tekrar tanımlamamak için Public olarak tanımlıyoruz. Verilerimizi çekme işlemini de bir …

Devamını oku »

ProgressBar Kullanımı Örnek Uygulama

ProgressBar bir işlem sırasında işlemin ilerleme durumunu göstermek amacıyla kullanılır. ProgressBar Kontrolünün özellikleri: Maximum: ProgressBar nesnesinin alabileceği en fazla değeri belirtir. Minimum: ProgressBar nesnesinin alabileceği en fazla değeri belirtir. Step: ProgressBar’ ın artış miktarını verir. Örnek Uygulama: Uygulamamızın amacı textbox’ a girmiş olduğumuz karakter sayısına göre ProgressBar değerini değiştireceğiz. TextBox’a maksimum 50 karakter giriş yapılabilecek.

Devamını oku »

C# if – else (Eğer) Kullanımı

If (Eğer) Kosul İfade Yapısı Sorgulama yapısı, mantıksal olarak; –Esit mi? Esit değil mi? -Büyük mü? Büyük Esit mi? -Küçük mü? Küçük Esit mi? Sorgulamalarının sonucuna göre islem yapılır. Sonuç olarak iki değer ortaya çıkar bu sonuç ya doğrudur olur yada yanlıstır.

Devamını oku »

String Sınıfı Copy Metodu

Bir String’in içeriğini başka bir String’e kopyalamak için kullanılır. [crayon-5a152154b9197370121031/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

String Sınıfı Concat Metodu

Birden fazla String’i birleştirerek tek bir String haline getirmek için kullanılır. Kullanımı şu şekildedir: [crayon-5a152154b94cc814735131/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

String Sınıfı Empty Metodu

Bir String’in içeriğini boşaltmak için kullanılır. Kullanımı şu şekildedir: [crayon-5a152154b9814189939831/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

String Sınıfı Compare Metodu

İki String’i karşılaştırmak için kullanılır. Kullanımı; string.Compare(string1,string2,karşılaştırma seçenekleri) Karşılaştırma seçenekleri aşağıdaki değerleri alabilir: 1.CurrentCulture: Karşılaştırma esnasında büyük küçük harf ayrımı göz önünde bulundurulur. 2.CurrentCultureIgnoreCase: Büyük küçük harf ayrımı göz önünde bulundurulmaz. Örnek: [crayon-5a152154b9b4e338809892/] Diğer string metotlarına ulaşmak için tıklayınız.

Devamını oku »

C# TC Kimlik No Doğrulama (Kontrol) Program Kodları

TC Kimlik numaraları 11 basamaktan oluşmaktadır. İlk 9 basamak arasında kurulan bir algoritma bize 10. basamağı, ilk 10 basamak arasında kurulan algoritma ise bize 11. basamağı verir.* 11 hanelidir.* Her hanesi rakamsal değer içerir.* İlk hane 0 olamaz.* 1. 3. 5. 7. ve 9. hanelerin toplamının 7 katından, 2. 4. 6. ve 8. hanelerin toplamı çıkartıldığında, elde edilen sonucun 10’a …

Devamını oku »

C# Class Encapsulation (Kapsülleme – Get – Set Kullanımı )

Bilindiği gibi C# nesneye dayalı bir programlama dilidir. Kapsülleme (Encapsulation) kavramı bir nesnenin bazı özellik ve işlevlerini başka sınıflardan ve nesnelerden saklamaktır. Private erişim belirteci sayesinde bu şekilde tanımlanan bir field’ i başka sınıflardan gizlemiş oluruz. Ayrıca bu field başka sınıflarda kullanılamaz.

Devamını oku »
Wordpress Tema indir