wpf dersleri – Ahmet Cansever
Pazartesi , 20 Kasım 2017
Anasayfa » Tag Arşivleri: wpf dersleri

Tag Arşivleri: wpf dersleri

WPF Listbox ItemTemplate ve ItemsSource Kullanımı

Bu yazımızda WPF Formda oluşturmuş olduğumuz Listbox kontrolünde ItemTemplate Kullanımını göreceğiz. Daha sonra Entity Framework ile SQL veritabanındaki verilerin Listbox içinde görüntülenmesini sağlayacağız. Bu işlemleri “kutuphane” veritabanında bulunan “Ogrenci” tablosunu kullanarak gerçekleştireceğiz.

Devamını oku »

WPF Form Popup (Açılır Pencere) Kullanımı

Bu yazımızda WPF Formda Popup yani Açılır Pencere oluşturmayı ve kullanımını gösteren bir örnek oluşturacağız. Örneğimizde 2 farklı Popup oluşturarak birinin Button üzerine gelindiğinde, diğerinin CheckBox kontrolü seçildiğinde çalışmasını sağlayacağız.

Devamını oku »

WPF Menü Oluşturma

Bu yazımızda WPF’ te Menü kullanımının nasıl yapılacağını, ve formumuza eklediğimiz Menü öğesinin hangi özelliklerini kullanabileceğimizi göreceğiz. XAML de Menu oluşturma .. ve öğeleri kullanılarak yapılır.

Devamını oku »

WPF Frame Kullanımı

WPF‘ te aynı pencere içinde bir yada daha fazla pencere içeriği görüntülemek için Frame denetimi kullanılır. WPF uygulamaları sayfa tabanlı olarak tanımlanabilmektedir. Buradaki Sayfa kavramı birazdan örneğini de yapacağımız Page tipinden bir nesnedir. Page nesnelerini kullanarak aynı pencere içinde birden fazla Form içeriği görüntülenebilir. Frame kontrolü Page (sayfa) görüntülemesi dışında istenirse Html içeriğini görüntüleme ve içeriğin farklı parçaları arasındaki navigasyonu …

Devamını oku »

WPF Form TextBox – DataGrid Binding Örneği

Bu yazımızda WPF Formda Binding işlemi ile ilgili basit bir örnek gerçekleştireceğiz. Örneğimizde DataGrid’ de Class ve List kullanarak bazı kayıtlar listeleyeceğiz. Daha sonra XAML tarafında Datagrid’de seçilen satırın ilgili Textbox kontrolünde Binding edilerek gösterilmesini sağlayacağız. Örneğimize geçelim.

Devamını oku »

WPF ObservableCollection Kullanımı

Wpf Formda ObservableCollection kullanarak Listbox‘ ta elemanları listeleme, ekleme ve silme işlemi ile ilgili örnek uygulamaya geçmeden önce ObservableCollection’ un ne olduğuna bakalım. ObservableCollection, System.Collections.ObjectModel namespace’i altında bulunan özel bir koleksiyon sınıfıdır.

Devamını oku »

WPF Canvas Kullanımı (Yön Tuşlarıyla Nesneyi Hareket Ettirme Örneği)

Bu yazımızda Layout bileşenlerinden biri olan Canvas bileşenini kullanarak klavyede yön tuşlarını kullanarak Canvas içerisine yerleştirilmiş nesneyi hareket ettiren bir örnek oluşturacağız. Canvas üzerine bırakılan elementlerin pencerenin sol (Left), sağ (Right), üst (Top) ve alt (Bottom) eksenlerine olan uzaklıklarına göre bir yerleşim planına imkan tanımaktadır. Şimdi bu yerleşimleri nasıl yapacağımıza geçiyoruz.

Devamını oku »

WPF Form’ da Textbox’ lara Sadece Sayı Girme

WPF formda bazı durumlarda kullanılan textbox’lara bazı durumlarda sadece sayı girişi yaptırma, sadece harf girişi yaptırma yada seçilen bazı karakterlerin yazdırılmasına izin verme gibi durumlara ihtiyaç duyabiliriz. Böyle durumlarda TextBox’ lara ait KeyDown olayına bu tanımlamalar yapılabilir.

Devamını oku »

WPF Image Kontrolü Kullanımı

WPF Formda Image kontrolü resim görüntülemek için kullanılır. “.bmp”, “.gif”, “.ico”, “.jpg”, .png, .wdp and .tiff uzantılı resim dosyaları görüntülenebilir. Image kontrolüne ait bazı özellikleri incelemek gerekirse;

Devamını oku »

WPF Listview Kontrolü

Listview kontrolü listeleme yapmak için kullanabileceğimiz bir kontroldür. WPF Formda Listview kontrolünü XAML tarafında oluşturmak için   [crayon-5a12c3cc9b11a840951069/] etiketleri kullanılabilir. Listview içine XAML içinde eleman eklemek için;

Devamını oku »

WPF TextBox Kullanımı

WPF Formda metin girişi yapmak için TextBox kontrolü kullanılır. Textbox Toolbox’tan eklenebildiği gibi XAML tarafındanda eklenip ayarlanabilir. Bu yazımızda WPF Formda XAML kodlarını kullanarak Textbox oluşturmayı ve bazı özelliklerini inceleyeceğiz.

Devamını oku »

C# WPF Form IValueConverter Kullanımı

Bu yazımızda IValueConverter  kullanımını gösteren basit bir örnek yapacağız. Projemizi WPF Formda oluşturacağız. Formumuzda 2 adet Textbox bulunmakta. Textbox1′ e girilen sayı değerinin Converter ile karesinin Textbox2′ de görüntülenmesini sağlayacağız.

Devamını oku »
Wordpress Tema indir