C# Access Veritabanı Bağlantısı (Select , İnsert , Update , Delete ) Örnek Uygulama – Ahmet Cansever
Pazartesi , 18 Aralık 2017
Anasayfa » C# » C# Access Veritabanı Bağlantısı (Select , İnsert , Update , Delete ) Örnek Uygulama

C# Access Veritabanı Bağlantısı (Select , İnsert , Update , Delete ) Örnek Uygulama

Bu yazımızda C# Access veri tabanı bağlantısını gösteren basit bir uygulama yapacağız. İlk olarak formumuzu aşağıdaki şekilde oluşturarak kaydedelim.

Formumuzda 5 adet textbox,1 adet datagridview, 3 adet buton ve 5 adet Label  bulunmaktadır.Datagrid sütunlarını aşağıdaki şekilde düzenlemek  isterseniz nasıl yapılacağı ile ilgili videoyu aşağıdaki link’e tıklayarak izleyebilirsiniz.

C# datagrid sütunları düzenleme videosu için tıklayın.

access_baglanti_form

TextBox ların Name özelliğini sırasıyla tbno, tbad, tbsoyad ve tbtel olarak değiştirelim.

 

Daha sonra “okul.accdb” isminde bir veritabanı dosyası oluşturarak projemizin “debug” klasörü içine atalım ve içine aşağıdaki şekilde “ogrenci” tablomuzu oluşturalım.

access_baglanti_veritabani

Aşağıda programımıza ait kodlar bulunmaktadır. Bu kodları inceleyecek olursak griddoldur metodu oluşturularak datagridviewin içeriğinin verilerle doldurulduğunu görüyoruz. Bunu metot içinde yapmamızın amacını programda bir kaç yerde kullanacağımız için aynı kodları tekrar yazmamak olarak açıklayabiliriz.

Form_Load olayına yani form yüklendiği anda verilerimizin datagridview’ de görüntülenmesini istediğimiz için griddoldur metodunu öncelikle buraya ekledik.

Buton1‘ e bastığımızda kayıt ekleme işlemini gerçekleştirdik. Kayıt ekleme işlemi gerçekleştirdikten sonra datagridin güncellenmesini sağlamak için tekrar griddoldur metodunu çağırdık.

Button3 te öğrenci numarasına göre diğer alanların güncellenmesi işlemini gerçekleştirdik.

Button2‘de ise name özelliğini tbnoolarak değiştirdiğimiz textbox’ a girilen öğrenci numarasına ait kaydın silinmesi işlemini gerçekleştirdik.

Datagridview‘ de tıkladığımız satırdaki verilerin textboxlara gelmesi için Datagridview Cell_Enter olayına gerekli kodları yazdık.

Son olarak arama yapmak için textbox5’i kullandık. Buraya yazdığımız öğrenci adına göre veri tabanında filtreleme yapmış olduk.

Arama işleminin Dataview RowFilter kullanılarak nasıl yapılacağı ile ilgili örneğe buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamaya ait örneği buradan indirebilirsiniz.

===== www.ahmetcansever.com =====

Örnek 2: Bu örneğimizde de yine C# Access Veritabanı bağlantısı oluşturacağız. Fakat bu örneğimizde yukarıdaki örnekten farklı olarak parametre kullanımını da göreceğiz. Örneğimize geçelim.

Form tasarımı:

vt_0

Access Veritabanı dosyamız:

vt_1

vt_2

Bizim örneğimizde doyanın ismi dbSirket.accdb Tablo ismi ise Personel olarak belirlendi. Veri tabanımızı oluşturduktan sonra Projemizin ../bin/debug klasörü altına kopyalıyoruz.
Şimdi Formumuza dönebiliriz. Tasarım işini tamamen bitirmek için datagridview özelliklerinden SelectionMode özelliğini Tüm Satır seçili olacak şekilde ayarlayalım. (FullRowSelect)

vt_4

Kodlarımız:

C# veri tabanından datagridview’e veri çekme videosu için tıklayın.
C#  access ‘e kayıt ekleme videosu için tıklayın.
C# access bağlantısı arama yapma videosu için  tıklayın.
C# access veritabanı bağlantısı kayıt güncelleme (update) videosu için  tıklayın.
C# access veritabanından kayıt silme (delete) videosu için  tıklayın.
C# SQL SERVER BAĞLANTISI İÇİN TIKLAYIN.

Facebook Sayfamızı beğenerek daha fazla örneğe ulaşabilirsiniz.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

JavaScript ile İki Açısı Girilen Üçgenin Diğer Açısını Bulma

Bu yazımızda JavaScript kullanarak iki açısı girilen bir üçgenin, 3. Açısını hesaplayacağız. İlgili

219 Yorumlar

 1. İyi Günler Ben Size Nasıl Anlatsam bilemedim benim sorunum kullanıcı adı ve şifrem var bunu veri tabanında kullanmak istemiyorum ama arada kullanıcı adı ve şifre değiştirmem gerekiyor bunun için ne yapabiliriz

 2. Merhaba projem içim bir kütüphane otomasyonu yapıyorum eklersen sorun olmuyor tarihler ama güncellemeye çalışırken sürekli hata alıyorum
  “”””””
  An unhandled exception of type ‘System.Data.OleDb.OleDbException’ occurred in System.Data.dll

  Additional information: Data type mismatch in criteria expression.
  “””””””

  Sorun için yardımcı olur musunuz?

  • SQL Server’da tabloda kayıt edilen tarih formatı ay/gun/yıl şeklindedir. Seninde bu formatta veriyi kaydetmen gerekir.

 3. Merhaba
  Öncelikle elinize emeğinize sağlık. Çok faydalı bir site olmuş. Benim şöyle bir sorunum var. Access veritabanımda tahsilat diye bir tablo oluşturdum ve kayıt giriyorum. Yeni kayıt oluşturmada sorun yok ama düzeltme yada silme işlemi yapmayı denediğimde işlem tamamlandı mesajı alıyorum, herhangi bir hata vermiyor ama silme yada güncelleme işleminide yapmıyor. Kodlarım aşağıda.
  Projemde kayıt yapılan 3 form daha var onlarda bir sorun yaşamadım. son oluşturduğum formda bu sorunu yaşıyorum.

  private void button3_Click(object sender, EventArgs e)//SİLME ONAY BUTONU
  {

  {

  try

  {
  DialogResult cevap;
  cevap = MessageBox.Show(“Kayıt silinecek!!! Onaylayın”, “Uyarı”, MessageBoxButtons.YesNo, MessageBoxIcon.Question);
  if (cevap == DialogResult.Yes)
  {
  cmd5 = new OleDbCommand();
  con.Open();
  cmd5.Connection = con;
  cmd5.CommandText = “delete from tahsilat where no=” + dataGridView1.CurrentRow.Cells[0].Value.ToString() + “”;
  cmd5.ExecuteNonQuery();
  cmd5.Dispose();
  con.Close();
  griddoldur5();
  textBox2.Clear();
  textBox3.Clear();
  MessageBox.Show(” KAYIT SİLİNDİ!!!”);
  }
  }
  catch (Exception hata)
  {
  MessageBox.Show(hata.Message);
  }
  }

  }

 4. iyi calismlar dilerim.
  paylasimini cok guzel
  peki tablonun icini bosaltmak istesek nasil olur?

  • tablonun içini boşaltmaktan kastınız veritabanındaki tabloyu silmekse Delete *From tabloadi şeklinde SQL sorgusu çalıştırmalısınız. Fakat tüm kayıtlar silincektir.

 5. Çok Teşekkürler.

 6. hocam dgrid nesnesine kayıt girmek istediğimde yeni satır numarası -1 olarak görünüyor. sebebi ne olabilir? Bi de dgid nesnesine elle giriş yaptığımızda girilen bilgileri veri tabanına kaydetmiyor. c++ builder kullanımı gerçekten çok daha rahattı. orada bu tarz problemler yok denecek kadar az çıkıyoru karşıma.

 7. Merhaba bi sorum var bakabilirmisinzi

 8. peki ben acces sorgusunu c# a nasıl bağlarım ?

 9. hocam 1 orenegın aynısını yaptım eklıyorum ama hata verıyo sarı ısaret gelıyo

  • Hata mesaji olarak ne verdigini soylerseniz yardimci olunabilir. Ornege ait indirme linki bulunmakta. İndirip tekrar deneyebilirsiniz.

 10. Merhaba ben bir öğrenci takip programı yapmaktayım ödev için, sınıflardaki kayıtlı öğrencilerin çıktısını alıcam okul bilgilerini seçicem fakülte adı,program, sınıf, öğrenim türü seçtikten sonra bana o seçilen değerlerdeki öğrenciler gelicek acaba nasıl yapabilirim bana yardımcı olurmusun. Şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

 11. Merhaba, çok güzel oldu sayenizde bir rehber yazılımı geliştirdim ancak arama özelliği olmaması kötü oldu. Arama özelliği ekleyebilir miyim? nasıl eklerim? Mesela 1000 tane girdi var ben x adlı kişiyi aratıyorum x adlı kişinin 88. sırada (mesela) yer alıyor , adı soyadı, telefon bilgilerini bana göstersin istiyorum. Mümkünse bilgilendirirseniz sevinirim.

  • EDIT: Sayfayı tekrar inceleyince şimdi fark ettim. Arama nasıl yapılacağı hakkında link verilmiş fakat gözümden kaçmış. Teşekkürler

 12. hocam komutu kendi projeme uyarladıgımda sadece kayıt formu yaptım.çalıstırdıgımda kayıtekleme formunu acmayıp kod satırında con u secili hale getirmektedir ama errror mesajı yoktur yardımcı olurmusunuz?

 13. merhaba hocam, benim bir sorum olacaktı. müsteri numarasını ikincil anahtar olarak başka bir tabloya eklemek istiyorum ama kullanıcının musteri numarası yerine müsteri adını görmesini istiyorum. bunun için ne yapmalıyım?

 14. Öncelikle herkese Merhaba,Hocam ben sizin bahsettiğiniz gibi yaptım her şeyi ancak ek olarak bir şey daha yapmam lazım öncelikle..Benim projem güneş paneline düşen akımı arduıno ile ölçüp c# yapılan bir otomasyonla okuyucuya sunup bu verileri kaydetmek ben bunu yapamıyorum verileri saklamak istiyorum her 3 dakika da bir çekip kaydetmek istiyorum. ve bunu accesse veya excele aktarmak istiyorum bunu nasıl yaparım ?

 15. programın ana girdi noktasında şu kısımda “Application.Run(new Form1());” hata veriyor
  ( Hata CS0246 ‘Form1’ türü veya ad alanı adı bulunamadı (bir using yönergeniz veya derleme başvurunuz mu eksik?) ) çözümü nedir

 16. Teşekkürler. Çok yardımcı oldu konuyu anlamamda.

 17. Merhaba, benim C# ta uğraştığım bir projem var veritabanı bağlantımı access le yaptım birçok tablom var.
  Tablomdaki isimleri bu kodla comboBox a aşağıdaki kodla yazdırdım.
  OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection(@”Provider = Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source =| DataDirectory |\bin\Debug\muhasebe_veritabanı.mdbProvider = Microsoft.Jet.OLEDB.4.0; Data Source = muhasebe_veritabanı.mdb”);
  baglanti.Open();
  DataTable dt = baglanti.GetSchema(“Tables”);
  //dataGrid1.DataSource = dt;

  for (int i = 0; i 799)
  MessageBox.Show(“Klasör Doldu Lütfen yeni Klasör Açın!”, “Bilgilendirme Penceresi”);
  da = new OleDbDataAdapter(sorgu, baglanti);
  ds = new DataSet();
  da.Fill(ds, tablo);
  dataGrid1.DataSource = ds.Tables[tablo];
  baglanti.Close();
  ————————————————————————————————————————
  Buna benzer bir kod ile comboBox tan seçip açılan tabloya ekleme işlemi nasıl yaptırabilirim.

 18. Merhabalar, Yaklaşık 2 aydır C# öğrenmeye çalışıyorum.Ve sıfırdan başladım fakat C# oldukça ilgimi çekti.Bugün ise işyerimde kullanabileceğim bir program yaptım.Veri tabanı olarak Access kullandım.Program klasörünü ortak paylaşıma açık ortak klasöre yükledim ve program çalıyor fakat farklı bir pc den aynı anda giriş yapılmak istendiğinde hata veriyor hali hazırda kullanıldığı hatası veriyor.Belirttiğim gibi ,IP’leri farklı olan ve aynı ortak klasörümüzü gören PC’ler için Accesss tabanlı C# programımı nasıl kullanabilir.Program klasörümü ,tüm Pc’lerin ulaşabildiği Ortak Klasöre aldım ve 10 PC’nin hepsi de program klasörünü görüyor.Fakat Aynı anda programı birden fazla PC kullanamıyor ve zaten kullanımda hatası veriyor.Bu durumda programı tüm PC’lere ayrı kurmam mı gerekiyor ?Tüm PC’lere kurunca da veri tabanlarını da ayrı olarak kullanacak.Oledb bağlantısı için de ortak klasördeki yolu yazarsam bu sefer de kullanacağı veritabanı kendi Debug dosyasının içinde olmadığı için hata verir mi ?Yardimlarınız rica.

 19. hem update hem insert komutlarında sözdizimi hatası veriyor

  • yazdığınız satırlarda bir hata var. Sorgu cümlenizi kontrol edin.

   • baktım ama sorun yok gibi gözüküyor kesin virgüllerde hata var ama bilmiyorum

    • Projeyi sıkıştırıp yollarsanız ilgilenebilirim.

     Mail: ahmet.cansever@yandex.com.tr

     • ahmet bey merhaba,güncelleme işlemi ogr_no ya göre yapılıyor peki ama ogr_no güncellenmiyor onu nasıl güncelleyebiliriz?

     • ogr_no alanı burada birincil anahtar olarak ayarlı. Siz veritabanını oluştururken birincil anahtar olarak id isminde bir alan tanımlayıp otomatik sayı olarak ayarlayabilirsiniz. Güncelleme işlemini de bu alana gore yaparak ogrno yu da güncelleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Wordpress Tema indir