C# Class Kullanarak Veritabanı Bağlantısı – Ahmet Cansever
Pazartesi , 18 Aralık 2017
Anasayfa » C# » C# Class Kullanarak Veritabanı Bağlantısı

C# Class Kullanarak Veritabanı Bağlantısı

Daha önceki yazılarımızda C# ile veritabanı bağlantısının çeşitli yöntemlerini görmüştük. Bu yazımızda yine bir veritabanı bağlantısı gerçekleştireceğiz. Bu örneğimizde Sql veritabanına bağlanıp Ekleme (insert), Silme (Delete) ve Güncelleme (Update) işlemlerini Class (Sınıf) kullanarak gerçekleştireceğiz. Örneğimize geçelim.

Örneğimizde kullanacağımız SQL veritabanı ismi “dbOkul” ve tablonun ismi “Ogrenci” olacak. Sizde istediğiniz bir veritabanı için uyarlama yapabilirsiniz.

Class_3 Class_4

Veritabanı tasarımımızı tamamladıktan sonra Form tasarımını da gerçekleştiriyoruz. Formumuzda verileri listelemek için kullanacağımız 1 adet datagridView kontrolü ve Kayıt Ekleme, Kayıt Silme, Kayıt Güncelleme işlemleri için kullanacağımız TextboxLabel ve Button‘ lar bulunmakta.
Datagridview‘ in SelectionMode özelliğini FullRowSelect olarak ayarlayarak tıklana tüm satırın seçili olmasını sağlayacağız.

Class_tasarim

Şimdi kodlarımıza geçiyoruz. Öncelikle Projemize 2 tane Class (Sınıf) ekliyeceğiz. Class’ larımızın ismi “Kisi” ve “KisiProvider” olacak.

Class_1

Class‘ larımızı ekledikten sonra Solution Explorer penceresi görünümü aşağıdaki gibi olacaktır.

Class_2

Kodlarımız aşağıdaki şekilde olacaktır.

“Kisi.cs” :

KisiProvider.cs“:

Veritabanı ile ilgili tüm işlemlerimiz bu iki Sınıf kullanılarak yapılmakta. Anaformumuza yani Form1‘e yazacağımız kodlar ise şu şekilde olacaktır.

Kodları incelediğimizde Kisi.cs sınıfının kullanılacak veritabanına göre tasarlandığını görüyoruz. KisiProvider sınıfı ise Listeleme, Ekleme, Silme ve Güncelleme işlemlerini gerçekleştiren Class (Sınıfımız).
Class’ larımızı tamamladıktan sonra geriye kalan tek şey bu Class ları kullanmak. Bu işlemleri de Form1.cs tarafında yapıyoruz.
Kodlarımızı tamamlayıp Projemizi çalıştırdığımızda;

Class_Form

Hakkında admin

6 Yorumlar

  1. C# Class Kullanarak Veritabanı Bağlantısı uygulamasında ekleme ve silme çalışıyor fakat güncelleme çalışmıyor “Gerekli bir veya daha fazla parametre için girilen değer yok.” hatası veriyor

  2. Hocam site harika tek eksik yazılan kodlara örnek proje olsa daha güzel olacak istersen gülüp geçersin istersen değerlendirirsin ama olsa daha güzel olur.

Yorum Yap

Wordpress Tema indir