C# DataGridView İçinde Arama Yapma – Ahmet Cansever
Cumartesi , 25 Mart 2017
Anasayfa » C# » C# DataGridView İçinde Arama Yapma

C# DataGridView İçinde Arama Yapma

Bu yazımızda DataGridview içinde bulunan veriler üzerinde arama yaparak aranan kaydın DataGridView hücresini renklendiren bir örnek oluşturacağız. Örneğimizde basit bir veri tabanı bağlantısı yaparak verilerin Datagridview içerisinde görüntülenmesini sağlayacağız.

Daha sonra arama yapmak için eklediğimiz Textbox kontrolünün TextChanged olayını kullanarak datagridView üzerinde Tüm hücrelerin üstünde arama işlemini gerçekleştireceğiz. Tüm hücrelerin taranması işlemi için Foreach döngüsünden faydalanacağız.

Form tasarımımız aşağıdaki gibi olacak. 1 adet DataGridView,1 adet Label ve 1 adet TextBox kontrolü ekli olacak.

Kodlarımıza bakalım.
İlk olarak aşağıdaki kütüphaneyi ekleyelim.

Daha sonra Form_Load içinde dbOkul isimli access dosyasından Ogrenci tablosunu kullanarak verilerin DataGridView üzerinde listelenmesini sağlıyoruz.

Şimdide Textbox_TextChanged olayı içinde arama işlemini gerçekleştirelim. Burada büyük/küçük harf duyarlılığına takılmamak için ToUpper metodunu kullandığımızı belirtelim.(ToLower metodu da kullanılabilirdi.) Arama yapılacak textBox üzerinde çift tıklanarak bu bölüme ulaşabilirsiniz.

Kodlarımızı tamamlamış olduk. Ekran çıktısına bakalım.

Hakkında Ahmet C

İlginizi Çekebilir

C# Sayı Tahmin Oyunu (Tutulan Sayıyı Bilgisayar Bulacak)

Son Güncellenme : 11th Şubat, 2017 Bu yazımızda C# Console ile Sayı Tahmin Oyununu diğer …

4 Yorumlar

  1. Merhaba ben de denedim ama GridViewCell hata veriyor. Yardımcı olur musunuz.

  2. örnek verilen kodları 3500 adet veri olan datagribde denedim kilitleniyor küçük işlemlerde sorun yok ama iş büyüdüğünde bellek ile ilgili sıkıntı çıkıyor sanırım.

    • Merhaba . Dediğiniz gibi olabilir. O kadar fazla kayıtla denememiştim hiç. Belki kodlarda birkaç iyileştirme yapılabilir.Foreach döngüsü yerine for döngüsü kullanarak yaparsanız biraz daha hızlanacaktır. Bir ara bende denemesini yaparım.

Yorum Yap

Wordpress Tema indir