C# Excel’ e Veri Gönderme ve Biçimlendirme – Ahmet Cansever
Salı , 23 Mayıs 2017
Anasayfa » C# » C# Excel’ e Veri Gönderme ve Biçimlendirme

C# Excel’ e Veri Gönderme ve Biçimlendirme

Bu yazımızda daha önce C# ile Excel’ e Veri Aktarma konu başlıklı örneğimizden farklı olarak yine C# ile DataGridview kontrolünden Excel‘ e veri aktarımı işlemini yapan fakat belirlenen şartı sağlayan satır için hücre arkaplan rengini değiştiren bir örnek gerçekleştireceğiz. Ayrıca C# ile Excel hücresinin Yazı tipi (Font), Yazı Boyutu (FontSize), Yazı Rengi (FontColor), Sütun Genişliği gibi ayarların uygulanmasını sağlayacağız.

DataGridView için veri aktarma kısmı için önceden hazırladığım ve yazının sonunda linkini verdiğim örneği  kullanacağım.

Formumuzu tasarlayarak projemize başlayalım.

csharp_excel_bicimlendir_2

Burada bizim için önemli kısım Aktar butonu olacak. Aktar Butonuna tıkladığımızda Sütun Başlıkları için Yazı Rengini,Yazı tipini,Yazı büyüklüğünü, Yazı Kalınlığını ve Sütun Genişliğini ayarlayacağız. Başlık ayarlamaları Bittikten sonra belirlediğimiz bir şart için, o koşula uyan satırın arkaplan renginin Kırmızı olmasını sağlayacağız. Örneğimizde  Şehir sütununda “İstanbul” yazan kayıtlar için satır rengini değiştireceğiz. Kodlarımızı yazıp projemizi çalıştırdığımızda Excel dosyamız aşağıdaki şekilde görüntülenecek.

 

csharp_excel_bicimlendir_3

Kodlarımızı yazmaya başlamadan önce gerekli referans eklemesini yapacağız. Bunun için Solution Explorer penceresinde projemize sağ tıklayarak Add – Reference tıklıyoruz.

csharp_excel_bicimlendir_4

Daha sonra karşımıza çıkan pencereden Microsoft Excel 16.0 Object Library seçerek projemize ekliyoruz.

csharp_excel_bicimlendir_5

 

Şimdi kodlarımıza geçiyoruz. İlk olarak gerekli referansımızı projemize ekleyelim.

 

Şimdi Aktar butonu için kodlarımızı yazıyoruz.

İşlem tamam. Artık projemizi çalıştırıp aktar butonuna tıklandığında yukarıda ekran görüntüsünü eklemiş olduğum şekilde Excel dosyamız açılacaktır.
Deneme yapmak için Datagridview’ e veri çekme işlemini buradaki örnek üzerinden alabilirsiniz.

Daha fazla örnek için Facebook Sayfamızı beğenin.

 

Hakkında Ahmet C

Yorum Yap

Wordpress Tema indir