C# ile Excel Dosyasına Bağlanma (OleDbConnection ile) – Ahmet Cansever
Pazartesi , 18 Aralık 2017
Anasayfa » C# » C# ile Excel Dosyasına Bağlanma (OleDbConnection ile)

C# ile Excel Dosyasına Bağlanma (OleDbConnection ile)

Bu yazımızda OledbConnection kullanarak Excel dosyasına bağlanıp Select (Veri çekme), İnsert (Veri Ekleme), Update (Güncelleme) işlemlerini gerçekleştireceğiz ve Excel dosyasındaki verilerin Datagridview de görüntülenmesini sağlayacağız.

Örneğimizde D sürücüsünde bulunan ve Öğrenci listesi tutan “ogrenci.xlsx” isimli bir excel dosyasına bağlanıp bu işlemleri gerçekleştireceğiz. Excel dosyamızı aşağıdaki şekilde hazırlıyoruz.

Daha sonra formumuzu aşağıdaki şekilde tasarlayalım.

excel_datagrid

Kodlamaya başlayalım. İlk olarak bağlantı sağlayabilmek için;

ekliyoruz.

Daha sonra verileri Getir butonuna çift tıklayarak excel verilerimizin DataGridView üzerinde görünmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki kodları yazıyoruz. OledbConnection bağlantı cümlesinde HDR= YES yaparak ilk satırın sütun başlığı olarak ayarlanmasını sağlıyoruz.

Ekle komutuna basınca Textbox’ lara girmiş olduğumuz değerlerin ilgili Excel sütunlarına kayıt işlemi için aşağıdaki kodları yazıyoruz.

Güncelleme işlemini TextBox1′ e girdiğimiz Öğrenci Numarasına göre yapalım. Örneğin 155 nolu Öğrencinin bilgilerini değiştirmek gibi. Bunun için Güncelle butonuna aşağıdaki kodları yazabiliriz.

Yukarıdaki örnekte bağlantıyı tekrar tekrar yazmak yerine Public olarak tanımlayabilirsiniz. İsterseniz veri seçme için bir metot oluşturarak Güncelleme ve Ekleme işlemlerinden sonra veya form açıldığında datagrid’ in güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Kodların bu şekilde düzenlenmiş hali ise aşağıdaki şekilde olacaktır.

Hakkında admin

İlginizi Çekebilir

İç içe For Kullanımı

İç içe for döngüsü kullanarak çarpım tablosu oluşturma örneği: İlgili

40 Yorumlar

 1. birleştirilmiş satırlar var ise aktarma da sıkıntı oluyor bunu nasıl çözeriz hocam.
  örneğin

  no kişibilgileri
  ad soyad
  1 A B

  Yukarıdaki gibiyse excel şablonumuz soyad kısmını forma aktarmıyor

Yorum Yap

Wordpress Tema indir