C# Sql Server Combobox’tan Seçilen Tabloya Göre Veri Listeleme – Ahmet Cansever
Pazartesi , 24 Nisan 2017
Anasayfa » C# » C# Sql Server Combobox’tan Seçilen Tabloya Göre Veri Listeleme

C# Sql Server Combobox’tan Seçilen Tabloya Göre Veri Listeleme

Bu yazımızda C# Windows Form ile Sql Server‘da bulunan veritabanı içinde bulunan Tablo isimlerinin Combobox‘a çekilmesi ve Combobox’tan seçilen Tablo Adı‘ na göre, tablodaki verilerin DataGridView kontrolünde listelenmesini sağlayacağız. Sql Server’da kullanacağımız veritabanının ismi kutuphane olacaktır.

Formumuzun tasarımı aşağıdaki gibi olacaktır.
sql_tablo_secim_2

Kodlarımızı yazmaya başlayalım. Öncelikle;

ekliyoruz. Daha sonra public olarak gerekli nesnelerimizi oluşturuyoruz.

Form_Load olayında yani Form yüklendiğinde Sql Server‘ da bulunan veritabanının içindeki tablo isimlerinin Combobox kontrolü içine doldurulmasını sağlayalım.

Şimdide Combobox‘ta seçilen Tablo ismine göre DataGridView de verilerin listelenmesini sağlayalım. Kodlarımızı comboBox1_SelectedIndexChanged olayına yazıyoruz.

sql_tablo_secim_1

Kodlarımızın tamamlanmış hali aşağıdaki gibi olacaktır.

Hakkında Ahmet C

7 Yorumlar

 1. Combobox’tan seçilen tabloya göre verileri listeledikten sonra bu veriler üzerinde insert, update, delete işlemlerini gösteren bir uygulama yaparmısınız hocam

  • insert, update, delete işlemlerini aşağıdaki linkteki konuda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz.

   TIKLA

   Fakat tüm tablolar aynı alanlara mı sahip olacak. Yani farklı alanlara aitse yeni formlar oluşturarak yapmak gerekecektir. Takıldığınız bölümlerde yardımcı olabilirim ama projenizi görmem gerekiyor.

   • Hocam elimdeki veri tabanında 130’dan fazla tablo var ve ben bunlar için ayrı ayrı formlar datagrid’ler textbox’lar oluşturmaya kalkarsam işin içinden çıkamam 🙂 Ben istiyorum ki tek bir form üzerinden bu 130 farklı tabloya insert, update, delete işlemi yapabiliyim. Tabi bu mümkün mü onuda bilmiyorum. Uygulamayı ve veri tabanını linkten indirip bakabilirsiz.

    https://drive.google.com/open?id=0Bz9emK8X1CIxcl9zMVZfYk5VQlE

    • Merhaba. Yolladığınız projede veritabanına ait tabloları göremiyorum. ama dediğim gibi tablolarınız birbirinden farklı alanlardan oluşuyorsa kayıt ekleme işi biraz uğraştırıcı olacaktır.

 2. Merhaba öncelikle elinize sağlık çok faydasını gördüm sitenizin sizden bir ricam var bir proje üzerinden çalışıyorum mysqlden veriçekerek bunları datagridviewe gösteriyorum fakat aynı zamanda bu verileri grafik üzerinde de göstermek istiyorum baktım fakat grafik ile ilgi bir yazınızı göremedim zaten diğer sitelerde tam olarak açıklamamışlar iletişim bilgilerinizde yazmadığı için buraya yazmayı tercih ettim
  şimdiden teşşekür ederim

Yorum Yap

Wordpress Tema indir