C# TextBox’ taki Değeri ListBox’ a Gönderme – Ahmet Cansever
Pazartesi , 27 Mart 2017
Anasayfa » C# » C# TextBox’ taki Değeri ListBox’ a Gönderme

C# TextBox’ taki Değeri ListBox’ a Gönderme

Bu yazımızda C# Windows Form ile Textbox kontrolündeki metin Butona tıklandığında Listbox içine gönderilmesini sağlayan basit bir örnek oluşturacağız. Butona basıldığında Listbox kontrolüne ekleme yapıldıktan sonra TextBox içeriğini boşaltacağız.
Daha sonra Listbox içinde Seçilen elemanın silinmesi / kaldırılmasını sağlayacağız.

Örneğimiz için 1 adet TextBox, 1 Adet Listbox, 2 Adet Button ekliyoruz.

Form tasarımını yaptıktan sonra kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Öncelikle EKLE butonu için aşağıdaki kodları oluşturalım.

Kodlarımızı inceleyelim. Öncelikle butona basıldığında TextBox içine girilen metnin “metin” isimli bir değişkene aktarıldığını görüyoruz.
İkinci satırda ise bu değişken içindeki değerin Listbox içine eklendiğini görmekteyiz.
Son satırdaki kod ise Textbox içeriğinin temizlenmesini sağlıyor.

Şimdide seçilen elemanın Listbox kontrolünden silinmesi için gerekli kodları oluşturalım. Silme işleminde RemoveAt metodunu kullanacağız.

kodlarımızı incelediğimizde seçilen elemana ait index numarasının bir değişkene aktarıldığını bu index numaralı elemanın RemoveAt metodu ile listBox içeriğinden kaldırıldığını görüyoruz.

Bu işlemin tersi yani Listbox’ta tıklanan değerin TextBox içine aktarılmasını da sağlayabiliriz. Bunun için kodlarımızı ListBox kontrolünün SelectedIndexChanged olayına yazmamız gerekiyor. Tasarım görünümünde ListBox üzerine çift tıklayarak bu olaya ulaşabilirsiniz.

Kod satırını aşağıdaki gibi oluşturarak Listbox içinde tıklanan değerin TextBox’ a aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Hakkında Ahmet C

Yorum Yap

Wordpress Tema indir