Harici CSS Kullanımı – Ahmet Cansever
Pazartesi , 20 Kasım 2017
Anasayfa » CSS » Harici CSS Kullanımı

Harici CSS Kullanımı

Bu yazımızda CSS kullanım alanlarından Harici stil kullanımını göreceğiz.

1- Harici  CSS Stilleri (External CSS Style) : Genellikle .css uzantısını kullanan harici dosyalardır.  Sityede head bloğu içerisinde link etiketi yardımıyla çağırılır. HTML kısmı ile CSS kısmını birbirinden tamamen ayırmış oluruz. Sayfalarımızın okunaklılığı ve yönetilebilirliği maksimum düzeye çıkacaktır. Bu nedenle en çok tercih edilen yöntemdir.

Bu yöntem en çok tercih edilen yöntem olduğu için nasıl ki resimlerimizi, dokümanlarımızı ayrı klasörlerde tutuyorsak stil şablonu (CSS) dosyalarını da ayrı bir klasörde tutmalıyız. Klasör ismi olarak “CSS” veya “styles” isimlerini tercih edebilirsiniz. Bu klasörler içinde yer alan .css dosyalarına istediğimiz sayfadan bağlantı sağlayarak, içinde oluşturulmuş tüm stilleri sayfamıza uygulayabiliriz.

Harici CSS stili kullanımına bir örnek oluşturalım. Yukarıdaki gibi css klasörü içinde style.css dosyamızı oluşturalım. style.css içeriğini ise aşağıdaki gibi oluşturalım.

Dosyamızın içeriğini değiştirip kaydettikten sonra sayfamıza bağlayalım. Dosyayı sayfaya bağlama işlemini link etiketi ile gerçekleştiriyoruz.

Sayfamızı görüntüleyelim.

 

Hakkında Ahmet C

İlginizi Çekebilir

CSS – DIV Kullanımı Örnekleri -1

CSS ve DIV kullanımını gösteren basit örneklere ait .html ve css kodlarına buradan ulaşabilirsiniz. Örneklerimizde …

Yorum Yap

Wordpress Tema indir