C# Inner Join ile Çoklu Tablolardan Veri Çekme – Web Tasarım & Programlama
C# Programlama Windows Form Örnekleri

C# Inner Join ile Çoklu Tablolardan Veri Çekme

Tarafından yazılmıştır Ahmet C

Bu yazımızda C# ile ilişkili 3 SQL tablosunu Inner Join kullanarak birleştirme ve DataGridView’de görüntüleme işlemini gerçekleştireceğiz. kutuphane veri tabanında bulunan tablolarımızı inceleyelim.

1- “ogrenci” Tablosu

2- “kitap” Tablosu

3- “islem” Tablosu

 

Tablolarımızı incelediğimizde “islem” tablosunda, öğrencilerin hangi kitapları aldığını alış ve veriş tarihleriyle birlikte kayıt altına alındığını görüyoruz. Fakat bu tabloyu incelediğimizde Normalizasyon Kuralları gereği sadece öğrenciye ait ogrno verisinin ve yine kitaba ait kitapno bilgisinin tutulduğunu görüyoruz.

Tablomuzu bu şekilde program içinde görüntülediğimiz zaman pek anlaşılır olmayacaktır. Örneğimizde bu tablonun öğrenci ve kitaba ait detayların görüntülenecek şekilde C# Windows Formda bulunan DataGridView kontrolüne aktarılmasını sağlayacağız.

Formumuzu basit bir şekilde oluşturacağız. Sadece bir dataGridView kontrolü ekleyeceğiz. Form_Load olayına yazacağımız kodlarla Verilerimizin istediğimiz şekilde görüntülenmesini sağlayacağız.

Kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Öncelikle aşağıdaki kütüphaneyi ekliyoruz.
 

Form_Load event’ ı için kodlarımız.

Kodlarımızı yazıp projemizi çalıştıralım.

Görüldüğü gibi islem tablosunda anlaşılmaz şekilde bulunan veriler yerine kayıttaki öğrenci ve kitaba ait istediğimiz alanların görüntülenmesini sağlamış olduk. Sütun başlıkları için Takma ad kullanmak isterseniz String sql değişkeninin aşağıdaki şekilde değiştirebilirsiniz.

Bu durumda proje çalıştırıldığında aşağıdaki görüntü elde edilecektir.

Yorum

  • Staj da lisans takip programı yapmam istendi bu şekil ilişkisel veri tabanlı bir personel ait cihazlar birden fazla olabilir bir personelin cihazı ve bu cihazların ürün anahtarları girilecek aynı kod girilince veri girşi olmayacak soft silme yardımcı olabilir misiniz?

Yorum Yap