C# Kullanıcı Girişi Uygulaması (Veritabanı) – Web Tasarım & Programlama
Access C# Programlama Windows Form Örnekleri

C# Kullanıcı Girişi Uygulaması (Veritabanı)

Girilen Kullanıcı adı ve şifreyi access veritabanında kontrol ederek, kullanıcı kayıtlı ise sisteme giriş yapan değilse uyarı veren projemizi aşağıdaki şekilde oluşturalım.

Öncelikle kullanıcı adı ve şifre kontrolünü yapacağımız formu aşağıdaki şekilde oluşturalım.

Daha sonra kullanıcı adı ve şifre doğruysa açılacak formu oluşturalım ve kaydedelim.

Veri tabanımızı Access te aşağıdaki şekilde oluşturalım.

Deneme amaçlı birkaç kayıt girelim.

Oluşturmuş olduğumuz Access dosyamızı projemizin kayıtlı olduğu yere Debug klasörü içine atalım. Bu örnekte veritabanımızın adı “giris.accdb” tablomuzun adı “kullanici” olarak ayarlandı.

Şimdi kodlarıyazmaya başlıyabiliriz. Projemize

eklemeyi unutmayalım.

Aşağıdaki kodları yazıp programımızı çalıştırdığımızda kontrolün yapılarak form2‘nin açıldığını yada uyarı mesajı verdiğini görüyoruz.

Dilersek textbox2 ye ait Passwordchar özelliğini ayarlayarak şifrenin gözükmemesini sağlayabilirsiniz.

Not: Class yapısı kullanarak Login Form Oluşturma yazısına gitmek için buraya tıklayın.

Projeyi indirmek için tıklayın.

Yorum

  • merhaba değerli çalışmalarınız için teşekkürler çok faydalandım.Fakat bu kullanıcı giriş ekranını windowstaki bir kullanıcı adı ve şifre ile yapmak istiyorum.bunu nasıl yapabilirim bilginiz varmı

  • Merhaba , c# form üzerinde bir form tasarımım var burada kullanıcı bilgileri diye bir tollstrip menü butonum var ve amacım girilen kişinin bilgilerine göre o menüyü doldurmak . Mesela a kişisi giriş yapıp menüye ulaşınca altında onun kullanıcı bilgileri gözükecek .

  • Merhaba öncelikle çok güzel ve faydalı bir site olmuş.Benim yapmak istediğim Admin isimli bir kullanıcı ile girildiğinde diğer kullanıcılar için kullanıcı tanımlama ve yetkilendirme işlemleri yapmak.Bunu nasıl yapabilirim veritabanı kısmında?

Yorum Yap