C# ile Excel’ e Veri Aktarma – Web Tasarım & Programlama
C# EXCEL Programlama Windows Form Örnekleri

C# ile Excel’ e Veri Aktarma

C# ile excel programına veri transfer örneği:

Aşağıdaki gibi bir form oluşturulup datagridview’e veri bağlantısı kuralım. Veri bağlantısı kurma sıkıntısı çekerseniz önceki dersleri inceleyebilirsiniz.

excel_veri_form

Daha sonra Solution Explorer dan  “References” e sağ tıklayarak Add Reference diyoruz. Daha sonra karşımıza  ” Reference Manager ” sayfası gelecektir. Excel’e aktarım işlemi yapacağımız için buradan ” Microsoft.Office.Interop.Excel ” (Microsoft Excel 15.0 Object Library) i seçiyoruz.ve reference ekleme işlemini bitirmiş oluyoruz.

.excel_veri__addreference

Kodlamaya geçiyoruz. Kod satırında en üste

ekliyoruz. Daha sonra Excel’e Aktar butonuna çift tıklayarak aşağıdaki kodları ekliyoruz.

Programı çalıştırıp “Excel’e Aktar”  butonuna bastığınızda Datagrid’ deki verilerin Excel’e aktarıldığını göreceksiniz.

 

DataGridview’de seçili olan satırların aktarılması istenirse DatagridView özelliklerinden SelectionMode özelliği FullRowSelect, MultiSelect özelliği ise True yapıldıktan sonra aşağıdaki kodlar uygulanabilir.

excel_veri__excel

C# Word’ e Veri Aktarma Örneği için Tıklayın.
C# Access Veritabanı Bağlantısı Örneği için Tıklayın.

C# Excele belirli bir koşula bağlı olarak biçimlendirmeli veri aktarma örneği için tıklayın.

csharp_excel_bicimlendir_3

 
Örneğe ait videoyu izleyebilirsiniz.

Yorum

  • 5 dataGridView i ayrı butonlarla aktarmaya çalışıyorum kod içinde dataGridView1 dataGridView2 …. diye değiştirerek yazıyorum fakat her seferinde dataGridView1 içerisindekileri aktarıyor. sebebi ne olabilir acaba

  • usta ben excel’e aktardıktan sonra otomatik olarak belgelerim’e kaydetmesini istiyorum. ama bir türlü yapamadım. programın başladığı yere kaydediyorum ama belgelerim’e kaydedemiyorum. Yardımcı olur musunuz?

  • usta dg den excele tarih aktarırken tarihleri sayı olarak aktarıyor. yani 25.06.2017 yi 42940 olarak aktarıyor. nasıl düzeltebilirim

  • Merhabalar hocam bir çok deneme yaptım ama olmadı sürekli aynı hatalarla karşılaştım.Farklı yollarlada yapamaya çalıştım sürekli olarak excel.visable= true da visablenin altını çiziyor. excel.workbooks da da aynı neden kaynaklı olabilir.

  • Merhaba hocam. Bir sorum var. Belki yardimci olabilirsiniz. Nette aradim icinden cikamadim. Bir datagridim var. Orada musteriler ve aldiklari seyler var. Musteri kolonunda mail adresleri var. Bu datagriddeki maillere bir butona tiklayarak aldiklari urunlerin listelerini nasil gonderirim? Datagridin hepsini birden bir maillere gonderebiliyorum. Fakat herkesin kendi mailine ayri ayri gonderemiyorum. Yardimci olursaniz mutlu olurum. En azindan bir fikirde verseniz olur. Basarili derslerinizin takipcisiyim. Kolay gelsin.

  • aspx’te myRange.Value2 = dataGridView1[j, i].Value == null ? “” : dataGridView1[j, i].Value; bu satırda bu kısım dataGridView1[j, i] hata veriyor nasıl değiştirebiliriz burayı ?

Yorum Yap